Skip to main content

Pojęcia TKANINA DZIANINA są bardzo często mylonymi pojęciami. Dla wielu osób może to nie mieć znaczenia, ale różnica jest istotna. Na początku należy dodać jeszcze jedno pojęcie: MATERIAŁ. Materiał powstaje z różnych surowców, np. bawełny, wełny, jedwabiu czy lnu, a dopiero później materiały dzielimy na tkaniny i dzianiny.

CO TO JEST TKANINA?

Tkaniną nazywamy wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Są one przeplatane według założonego splotu (tkane). Rozróżniamy wiele rodzajów tkaniny, takich jak: płótno, flanela, jedwab, a także jeans. Przykładem odzieży wykonanej z tkaniny mogą być np. kurtki (często wykonane też z poliestru i nylonu) oraz spodnie (bawełniane, jeansowe).

CO TO JEST DZIANINA?

Dzianiną natomiast jest wyrób włókienniczy powstający przez tworzenie rządków lub kolumienek wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Przędza w dzianinie ma bardzo duże wrobienie (luz), dzięki czemu dzianiny są bardzo elastyczne i rozciągliwe we wszystkich kierunkach. Charakteryzują się one zróżnicowaną fakturą materiału. Z dzianiny wykonane mogą być między innymi: T-shirty, koszulki polo (bawełna) czy bluza dresowa (bawełna poliester).

Tkaniny są materiałem sztywniejszym i bardziej trwałym, mniej elastycznym, ale dzięki temu nie wyciągają się w użytkowaniu. Często stosowanym zabiegiem jest dodawanie do tkaniny elastanu, aby zwiększyć jej elastyczność. Jednak nie dorówna to sprężystości dzianiny, która jest bardziej miękka i elastyczna, ale przez to może się wyciągnąć przy użytkowaniu.

CZYM JEST GRAMATURA?

Gramatura to metryczny pomiar wagi materiału na 1m². Prościej ujmując, jest to informacja ile gram waży 1 metr kwadratowy materiału.

Ze względu na grubość, materiał dzielimy na:

  • Cienki (lekki) -> 30-150 g/m², np.: len, koronki
  • średni ->  130-350 g/m² np.: oxford, bawełna – t-shirt, kurtki – poliester, nylon
  • gruby (ciężki) ->  350+ g/m² np.: jeansy, bluzy – dzianiny