Jedną z najważniejszych cech decydujących o jakości odzieży ochronnej jest rodzaj zastosowanego do ich produkcji materiału, a także rodzaj materiału użytego do wzmocnienia wybranych stref. To właśnie m.in. wzmocnienia wpływają na trwałość i wytrzymałość odzieży ochronnej. Do najczęściej używanych w tym celu tkanin należy tkanina OXFORD oraz RIP STOP.
CO TO JEST TKANINA OXFORD 300D i 600D?
Wyjątkowo trwała i mocna tkanina OXFORD jest materiałem charakteryzującym się widocznością włókien i splotem plecionki.
Materiał jest bardzo wytrzymały na różnego rodzaju przetarcia i otarcia, co powoduje zastosowanie jej w newralgicznych miejscach, takich jak okolice kolan czy łokci, a także kieszenie. Czyszczenie odzieży wykonanej z tkaniny OXFORD nie jest skomplikowane ani drogie. W wielu przypadkach przy usuwaniu plam i zabrudzeń najlepiej sprawdza się przetarcie gąbką z użyciem mydła i ciepłej wody. Można również zastosować delikatne środki czyszczące, jednak należy unikać tych zawierających rozpuszczalniki i wybielacze, gdyż mogą one zniszczyć materiał.
Grubość przędzy, z której wytwarzana jest tkanina definiuje grubość tego materiału. Oznaczenie 600D informuje, że tkanina wytwarzana jest z cieńszej przędzy niż 300D, przez co jest bardziej delikatna i przyjemniejsza w dotyku.
W asortymencie BHP Hӧgert Technik wzmocnienia z tkaniny OXFORD 600D wykonane zostały w następujących produktach:
- Spodnie jeans EMS
- Spodnie z kaburowymi kieszeniami NEKAR
- Spodnie ostrzegawcze WERSE
- Kieszeń na narzędzia ELTA
- Kieszeń na gwoździe BIELA (wewnątrz)
Z tkaniny OXFORD 300D wykonane zostały kurtki Hӧgert Workwear oraz wzmocnienia w kolekcji SALM, RUWER, LEMEBRG i KALMIT.
CO TO JEST Tkanina RIP Stop?
RIP STOP jest techniką wzmacniającą tkaninę polegającą na wplataniu w tkaninę w stałych odstępach włókna o wyższej wytrzymałości. Wyznacznikiem pozwalającym łatwo rozpoznać tkaninę RIP STOP jest charakterystyczna faktura na powierzchni – wypukła kratka. Materiał tak wzmocniony jest bardzo mocny oraz wytrzymały. Przy uszkodzeniach miejscowych nie strzępi się, ani nie pruje. Nie ma więc zagrożenia dalszego niszczenia materiału. Poprzez swoje właściwości wytrzymałościowe jest świetnym wyborem do produkcji zarówno odzieży ochronnej jak i outdoorowej, która najczęściej narażona jest na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz możliwe przetarcia podczas użytkowania. Technika RIP STOP znajduje najczęściej zastosowanie przy wzmacnianiu poliestru oraz nylonu.
W kolekcji Hӧgert Workwear z tkaniny RIP STOP wykonane zostały spodnie ochronne krótkie ERF HT5K303, a także wzmocnienia w kurtce softshell INN HT5K254, spodniach ELDE HT5K357 oraz kamizelce WIED HT5K243.