Skip to main content

Ważnym pojęciem, najczęściej spotykanym przy opisach odzieży outdoorowej jest określenie DWR. Jest to istotny element ochrony przed deszczem. Durable Water Repellency (DWR) jest impregnacją odzieży, stanowiącą zabezpieczenie przed szybkim namakaniem poprzez nadanie właściwości hydrofobowych. Powłoka, która dodawana jest poprzez impregnację do tkanin zapewnia cienką wodoodporną warstwę, po której woda może spływać. Najczęściej używanym fabrycznie w tym celu środkiem jest polimer fluoru.

Powleczenie DWR jest zatem świetnym dodatkiem wspomagającym wodoodporność materiału. Tkanina nie posiadająca impregnacji DWR przy deszczu sprawia wrażenie ciężkiej i przemoczonej, nawet wtedy, gdy do przemoczenia materiału nie doszło. Technika powleczenia DWR jest obecnie koniecznością, aby zapewnić odpowiedni komfort użytkowania.

Należy jednak pamiętać, że poprzez niewłaściwe użytkowanie lub brak pielęgnacji warstwa DWR może zostać uszkodzona. Negatywny wpływ na nią ma:

  • olej
  • dym papierosowy
  • inne rodzaje zanieczyszczeń
  • nie sprzyja jej również pranie.

Dlatego ważnym aspektem jest czyszczenie i odświeżanie powleczenia DWR, dzięki czemu możemy długo cieszyć się praktycznymi właściwościami odzieży. Należy jednak użyć do tego celu odpowiednich detergentów. Przy całkowitym odnowieniu warstwy DWR pomocny będzie dedykowany spray, dzięki któremu nasza powłoka będzie jak nowa i odzież wyposażona w DWR będzie nam jeszcze bardzo długo służyć.