Skip to main content

Niezwykle popularna, szczególnie w branży outdoorowej, odzież typu „Softshell” (ang. Soft – miękki, delikatny) powstała jako propozycja innowacji w stosunku do idei „Hardshell” (ang. Hard – mocny, twardy). Tkanina softshellowa została wynaleziona jako rozwiązanie mające zastąpić dwie zewnętrzne warstwy outdoorowego ubioru, zaraz po bieliźnie termoaktywnej: warstwy ocieplającej oraz zewnętrznej warstwy – membrany hardshell, stanowiącej ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Shoftshell jest tkaniną, która zapewnia odpowiednią oddychalność oraz chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a przede wszystkim zapewnia wygodę użytkowania.

W związku z tym, że podczas aktywności na świeżym powietrzu częściej narażeni jesteśmy na wiatr niż deszcz, pominięcie membrany pozwala na lepszą wentylację, nie zmniejszając jej właściwości wiatrochronnych. W celu zapewnienia choćby minimalnej ochrony przed deszczem stosuje się impregnację DWR, która zapewnia powłokę hydrofobową.

Na rynku dostępne są również kurtki z dodatkową membraną, jednak posiada ona o wiele większe pory niż typowa – wodoszczelna, dzięki czemu nadal jest materiałem lepiej oddychającym niż kurtka „Hardshell”, jednocześnie chroniącą nas przed deszczem.

Kurtki softshellowe sprawdzają się w większości warunków klimatycznych, w porze jesiennej oraz wiosennej. Są idealne przy wielu aktywnościach sportowych. Do wyboru mamy dostępne modele z różnymi parametrami materiału dociepleniowego, w zależności od przeznaczenia kurtki.

Rozwiązania, które świetnie sprawdziły się w branży outdoorowej szybko znalazły zastosowanie również w odzieży BHP, zapewniając wygodną i komfortową pracę. Dobierając odpowiednią kurtkę należy pamiętać o właściwym jej dopasowaniu. Powinna dobrze przylegać do ciała, a także w razie potrzeby pozwolić na włożenie dodatkowej warstwy docieplającej.

Leave a Reply